Ako vybrať vrták?
Na vŕtanie rôznych materiálov sa hodia rôzne typy vrtákov. Existuje množstvo druhov vrtákov, takže si objasnime, aký vrták použiť a na akú prácu.
Do čoho budete vŕtať?
- Materiál vrtáka
- Tvar vrtáka
- Dĺžka vrtáka
- Priemer vrtáka
- Upínanie vrtáka
Potrebujete poradiť?
Chcete vŕtať do dlaždíc, dreva, betónu, plastu, muriva, kovu alebo skla? Na rôzne materiály sú vhodné rôzne druhy vrtákov. Najprv si premyslite, do akého materiálu budete vŕtať a vyhnite sa používaniu jedného vrtáka na všetky materiály.
Použitie vrtáku
- Vrták do dreva Ak chcete vŕtať do tvrdého alebo mäkkého dreva, drevotriesky, podlahových dosiek alebo preglejky, využijete špirálové vrtáky, ploché frézovacie vrtáky, hadovité vrtáky. Na prevŕtanie dvoch trámov k ich zoskrutkovaniu použite hadovité vrtáky. Plochým vrtákom môžete vŕtať do tenších kusov dreva, ako je nábytok, kde vrták nie je až tak presný. Krížové vrtáky sú vhodné na nábytkové závesy.
vrtáky do dreva s bodcom
- Vrták do skla a dlaždíc Pri vŕtaní do dlaždíc sa najviac hodí diamantový vrták alebo špeciálne vrtáky určené priamo na dlaždice a sklo. Tak isto aj vrtáky do gresu.
- Vrták do kovu Na vŕtanie do kovu sú vhodné vrtáky HHS,HSS-Co, celokarbidové.
Materiál vrtáka
- Uhlíkové vrtáky Obsahujú uhlík a používajú sa napríklad na drevo a na menej namáhané nástroje.
- Rýchlorezné vrtáky Majú vysokú tvrdosť, možno ich zahriať na vysoké teploty. Obsahujú chróm, volfrám, molybdén, vanád alebo kobalt.
- Zliatinové vrtáky Obsahujú prísady molybdénu, volfrámu, chrómu alebo vanádia a sú určené na spracovanie ocele.
Tvar vrtáka
Pretože existujú rôzne typy vrtákov, je pri práci dôležité vybrať správny tvar.
- Hadovitý vrták: Na vŕtanie veľkých otvorov a do materiálov s veľkou hrúbkou.
- Plochý frézovací vrták: Na vŕtanie mäkkých materiálov (drevo, sadrokartón).
- Plochý vrták: Na väčšie priemery dier, má vyššiu pevnosť.
- Sukovník: Na vŕtanie plochých otvorov alebo na odstraňovanie vád dreva.
- Stupňovité vrtáky: Tieto vrtáky umožňujú vŕtať dierky rôznych priemerov iba jedným nástrojom.
- Šuplír: Na vŕtanie presných dier.
- Valcový tvar so skrutkovitými drážkami: Bežný tvar vrtáka pre klasické vŕtanie.
- Záhlbník: Na úpravu vyvŕtaných dier (zrazenie hrany).
Dĺžka vrtáka
Dĺžka vrtákov sa pohybuje od 100 mm do 1500 mm. Vrtáky sa delia na klasické a predĺžené (ktoré sa najviac používajú v stavebníctve). Dĺžku vrtáka vyberte podľa hrúbky materiálu, do ktorého budete vŕtať.
Priemer vrtáka
Priemery vrtákov sa pohybujú od 0,3 do 50 mm. Priemer vrtáka závisí na vŕtanom materiáli. Pri vŕtaní do kovu použite užší vrták, pri vŕtaní do dreva využite vrták s priemerom od 3 do 30 mm. V stavebníctve sa používajú vrtáky s priemerom medzi 3 a 32 mm.
Upínanie vrtáka
Vrták a nástroj, do ktorého bude vrták upínaný, musia byť vzájomne kompatibilné. Pri vŕtaní do dreva alebo kovu sa vrtáky upínajú do zubového skľučovadla (ktoré majú takmer všetky klasické ručné aj stojanové vŕtačky). Na vŕtanie do muriva alebo betónu sú najvhodnejšie typy upínania vrtáka – SDS Plus, SDS Top a SDS Max.
všetky vrtáky nájdete u nás https://naradiepb.sk/kategoria-produktu/nastroje/vrtaky/ ak ste si aj tak stále neni istý ktorý si vybrať napíšte nám alebo zavolajte sme tu pre vás.
Tím Vved